Hamilelikte Varis Çorabı

Hamilelikte Varis Çorabı

Varis çoraplarını sabah giyip akşam çıkartılmalı ve bebe şampuanıyla yıkayıp havluya sarılmalı sabaha kadar kuruyan çorabı yataktan kalkmadan evvel ayaklara giyilmelidir.

Hamilelikte bacaklarda varis olmadan da şişlikler olabilir.
Bu durumda sadece şişliği azaltmak için de bacağı sıkarak şişlikleri indirmek amacıyla varis çorabı kullanımı önerilir.
Varis varlığında ise doktorunuzun önereceği uygun ebat ve basınçta varis çorabı kullanmak gerekebilir. Varis çorapları ayaktan yukarıya doğru çorabın uyguladığı basınç azalacak şekilde tasarlanmış özel çoraplardır.
Şişliği azalttığı gibi toplardamarlar ve dokuda göllenme nedeniyle oluşan ağrıları da azaltırlar.
Normalde varis nedeniyle diz altı varis çorabı kullanımı öneririz ancak hamilelikte dizüstü varis çorabı kullanımını genellikle tercih ederiz.
Sabah duş, tuvalet sonrası varis çorabı giyilir ve yatarken çıkartılır.
Varis çorapları kullanımları çok çok konforlu olmasa da giyildiklerinde şişlikleri ortadan kaldırır, şikayetleri azaltırlar.
Kullanımları belki çok rahat değildir ancak son yıllarda varis çorapları hem daha ince hem daha sağlam yapılmaktadır.
Özellikle sıcak havalarda kullanımları hastalar için sıkıntılı olabilir ancak unutmamak gerekir ki varis çorabı kullanımı rahatlama sağlayacaktır, çoraplar derin toplardamarlarda pıhtı gelişimi ve daha ciddi sorunları önleyebilirler ve üstelik geçici bir süre için kullanılacaktır.
Varis çoraplarının kullanılmamaları halinde sonrasında çok daha sıkıntılı olabilecek durumların ortaya çıkabileceği hesaba katılarak bunun için katlanılabilecek bir bedel olarak düşünülmesi uygun olur.
Bazı nedenlerle hayat boyu daha fazla basınçta varis çorabı kullanması gereken hastaların olduğunu da bilmek, hatırlamak gerekir.